NOVA KOLUMNA ANE NUNIĆ
Znate onaj osjećaj kad prilikom posjete frizerskom salonu Vaš frizer/ka napokon “pogode” baš sve na Vašoj kosi? Šišanje kojim Vaša kosa “sjedne” baš onako kako Vam se sviđa, boju ili pramenove točno u tonu koji ste oduvijek željeli, stiliziraju ju tako da svaka dlaka ima svoje mjesto i najednom se nađete preplavljeni osjećajem zadovoljstva odrazom koji vidite u ogledalu. Nakon sreće i zadovoljstva jer napokon je netko napravio točno ono što ste oduvijek željeli u sljedećem trenutku kroz glavu Vam prolazi misao da kosa raste i to će sve trebati ponoviti, a hoće li to Vaš frizer/ka znati ponovno “pogoditi”?!?
Ruka Vam poteže za mobitelom, slikate svoju frizuru iz svih kutova, a svom frizeru naglašavate da zapamti i zapiše što je točno radio jer “to je to”.
Ako Vam se dogodio “to je to” trenutak onda sam sigurna da Vam se dogodio i “isto kao i prošli put” trenutak koji je dobro poznat i nama frizerima koji svakodnevno u svojim salonima rekreiramo radove od prije mjesec, dva, šest, a ponekada i više mjeseci, pa čak i godina.
I što je tu zapravo tema, mnogi bi se sada mogli zapitati – pa zar ne znaš ponoviti ono što si već jednom napravila? To bi bar trebalo biti jednostavno…
Mnoge vještine izgledaju jednostavno ako ste promatrač koji nije upućen u materiju struke, pogotovo ako je osoba koju promatrate samouvjerena, ima iskustva i s lakoćom obavlja svoj posao ili barem tako izgleda. No, činjenica je da stvari najčešće nisu takve i da većina toga izgleda jednostavno dok to sami ne pokušamo napraviti.

Za mene bi mnogi vrlo vjerojatno rekli kako manje više stalno imam istu frizuru što je i istina, pogotovo unatrag nekoliko godina, a ja odgovorno tvrdim da nikada nisam bila dva puta isto ošišana u životu. Da se ne shvatimo krivo – to nije kritika mojim kolegama koji su me šišali i stvari su upravo suprotne – uvijek bi odradili sjajan posao. To je samo zaključak kojim želim staviti naglasak na činjenicu da je svaki frizerski rad unikatni ručni rad i voljela bih kada bi veći broj ljudi razmislio o tome.
“Isto kao prošli put” je želja klijenta da repliciramo rad koji smo već kreirali (ili netko drugi) i često se banalizira kompleksnost ponavljanja rada koji je frizer već jednom kreirao. Frizerska struka ima mnoge tehnike i zakonitosti koje bi svaki frizer trebao poznavati kako bi sami rad uvijek bio tehnički ispravan i kako bi poštivao integritet i zdravlje kose. No, uz poštivanje i poznavanje tehnika šišanja, bojanja, kolorimetrije i ostalih zakonitosti važno je imati na umu da su frizeru kosa i škare/kist jednako kao i slikaru platno i kist, kiparu glina ili kamen i alati koje koristi… Kao i u svakoj umjetnosti gdje umjetnik ili zanatlija ručno stvara svoj ručni rad i u frizerstvu svaka je frizura ručni rad i nikada ne može biti potpuno identična pa je samim time i unikat.

Frizerski saloni nisu tvornice gdje se na traci repliciraju proizvodi istih karakteristika i materijala. Neki bi sada mogli reći kako je neozbiljno uspoređivati frizere sa slikarima, kiparima, a ja odgovorno tvrdim da je jedino to realno i da je frizerstvo vrlo kompleksna umjetnost u kojoj svakodnevno radimo sa materijalom (kosom) različite kvalitete, teksture, količine, dužine i svakom od tih materijala (kose) treba se znati prilagoditi poštivati karakteristike svake pojedine kose kao njezine vlasnice, kombinirati tehničku ispravnost i umjetničku slobodu i kreativu kako bi rezultat bio dobar ili odličan, da ne kažem “kao prošli put”!
Nekako mi se ne čini da je u društvu ustaljeno očekivanje da slikar naslika dvije potpuno identične slike, iako mu papir ili platno uvijek, ako to želi, mogu biti potpuno identičnih dimenzija, zar ne? Kada nastavimo tu analogiju, slikar možda može ponoviti svoju sliku, ali nikada neće biti potpuno ista – nijanse će se razlikovati, potezi kista će biti malo drugačiji, a možda će i on sam, s novim iskustvom i drugačijim raspoloženjem, unijeti neku suptilnu promjenu.

Isto vrijedi i za frizera. Čak i kada radimo “isto kao prošli put”, kosa nije potpuno ista. Narasla je, možda se kvaliteta promijenila, možda je klijent koristio drugačije proizvode, možda je izloženiji suncu, a možda se i osobni stil ili preferencije malo pomaknule, čak i nesvjesno. Frizeri ne rade s materijalom koji je uvijek identičan i predvidljiv, već s kosom koja je živa, promjenjiva i jedinstvena za svaku osobu. Zato je važno razumjeti da frizerstvo nije samo zanat, već i umjetnost prilagodbe, interpretacije i preciznosti. Klijent možda dolazi s idejom da želi ponoviti frizuru koju je imao prošli put, ali istovremeno, iako toga možda nije ni svjestan, očekuje da ona opet bude savršena za taj trenutak. A to ne znači nužno da će biti identična.
Ovaj tekst nikako ne govori o tome kako klijent ne treba poželjeti frizuru koja je ista kao i prošli put (to je potpuno u redu i uobičajeno), on služi tome da da zasluženu vrijednost i “težinu” vještini izrade “kao i prošli put” frizure.
Frizerstvo je kreativna struka u kojoj je svaki rad jedinstven, a istovremeno je i vještina pamćenja, analize i prilagodbe. I možda je upravo u tome ljepota tog posla – u sposobnosti da svaki put iznova stvaramo nešto što će klijent doživjeti kao “to je to”.

Tekst: Ana Nunić – The Hair Tailor Zagreb
Ana svaki mjesec piše za naš portal, a želite li saznati više o njezi kose – KLIKNITE NA OVAJ LINK.
Ako poželite imati najbolju frizuru u gradu – odmah u Tkalčićevu 80 u samom središtu Zagreba.
Foto: Silvija Crnjak
Sve naše priče s portala čitajte na Samo dobre priče.
Čitajte i naše portale MOJE VIJESTI , NOVI PORTAL , ZANIMLJIVO te MAČKICU
PR agenciju Redakcija pratite i na Facebooku te Instagramu.